تعداد بازدید : 116 - تاریخ خبر : سه شنبه 17 تیر 1399 - 21:40  

جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه 120 صبا ساوه در ایستگاه پایانی

اولین دوره جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه 120 صبا در شهرستان ساوه با معرفی برگزیدگان به کارخود پایان داد.

 

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، آئین اختتامیه اولین جشنواره منطقه‌ای فیلم کوتاه 120 صبا، ویژه استان‌های مرکزی، البرز، همدان، قم و قزوین با موضوع نفی خشونت، نهم تیرماه در سالن سلمان­ ساوجی شهرستان ساوه، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد و طی آن آثار برگزیده معرفی شدند.

در این مراسم، که در آن مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، رئیس شورای شهر ساوه، فرماندار شهرستان ساوه، معاون استانداری استان مرکزی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ساوه، اعضای شورای شهر ساوه و محمدرضا نعمتی؛ نماینده هیئت داوران حاضر بودند. حجت‌الاسلام عباس دانشی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با اشاره به ارزش جشنواره فیلم 120 صبا و سیر پیشرفت آن از استانی به منطقه‌ای یادآور شد ساوه، تنها شهرستان غیر از مرکز استان است که از دفتر نمایندگی سینمای جوان برخوردار است، وی در خصوص سینما و فیلم‌های کوتاه گفت: سینما معجزه قرن حاضر و زبان آن، میلیون‌ها انسان را در سر تا سر جهان  به هم متصل می­ کند.

همچنین در ادامه علی میرزایی، فرماندار شهرستان ساوه و معاون  استاندار، به اهمیتی که جایگاه هنرهای مینیمال در حجم محتواهای تولید شده در انبوه رسانه‌ها دارد و تاثیری که ایجاز می‌تواند بر مخاطب داشته باشد، اشاره کرد. نماینده هیئت داوران نیز پیش از قرائت بیانیه هیئت داوران، ابتدا از ضریب نفوذ تاریخی هنر قصه ‌گویی در ابنا بشر سخن گفت و ادامه داد، نباید با تحمیل پیام‌های تاریخ مصرف‌دار هنرمندان را وادار به ساخت آثار شعارزده کنیم و این مشکل، در فیلم کوتاه که یک رسانه نخبه گراست، منجر به اشکالاتی جدی‌تر خواهد شد.

در ادامه، محمدرضا نعمتی با قرائت بیانیه هیئت داوران، به کم وکاستی‌های در آثار فیلم‌سازان جشنواره اشاره کرد که مهم ترین آن‌ها نابسامانی در انتقال مفاهیم ذهنی فیلم‌ساز و تبدیل آن به بیان و زبان سینمایی و متعاقبا جایگزین کردن شعار به جای مضمون و عدم به کارگیری تکنیک‌های گسترش روایت برای بست ایده اولیه بود. وی در خصوص ملاک داوری برای فیلم‌های برگزیده گفت: واجد ویژگی‌هایی فیلم کوتاهی بودن، مهمترین معیار در انتخاب آثار برگزیده بود.

بخش پایانی اختتامیه اولین جشنواره منطقه‌ای فیلم 120 صبا، به اعلام اسامی برگزیدگان در دو بخش مستند و داستانی به شرح زیر اختصاص داشت

اهدای لوح تقدیر به عنوان قدردانی از یک ایده موثر و دراماتیک:

سید وحید رستگار برای فیلم ((چهارپایه)) از شهرستان ساوه

 بخش مستند:

 در این بخش هیئت داوران، فیلمی را شایسته دریافت رتبه اول  و دوم ندانستند.

 رتبه سوم، دریافت تندیس لوح تقدیرجشنواره و مبلغ هشتصدهزار تومان جایزه نقدی به فیلم

حسین مهدی برای فیلم ((سیم)) از شهرستان ساوه

 بخش داستانی:

رتبه اول، دریافت تندیس، لوح تقدیر جشنواره و مبلغ یک­ میلیون ­و پانصدهزار تومان جایزه نقدی به سید امین‌ا‌‌لررضا طباطبایی برای فیلم ((گالری)) از استان قم

رتبه دوم، دریافت تندیس، لوح تقدیر جشنواره و مبلغ یک میلیون تومان جایزه نقدی به مسلم آقاکوچک‌زاده  برای فیلم ((غرغاب)) از استان البرز

رتبه سوم، دریافت تندیس، لوح تقدیرجشنواره و مبلغ هشتصدهزار تومان جایزه نقدی به

 محمد امین رحیمی برای فیلم((تریبون)) ازاستان البرز

گفتنی است اعضای هیئت داوران این جشنواره میرعباس خسروی‌نژاد (عضو هیئت مدیره فیلم کوتاه ایران)، محمدرضانعمتی(منتقد سینما) و محمود ناظری(مستندساز و فیلم‌ساز) بودند.

 

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان