تعداد بازدید : 501 - تاریخ خبر : چهارشنبه 7 اسفند 1398 - 16:44  

برگزاری اولین جلسه ( سینما اقتباس ) در لاهیجان

اولین جلسه ( سینما اقتباس ) در انجمن سینمای جوانان لاهیجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران،  دفتر لاهیجان با مشارکت خانه داستان بیژن نجدی لاهیجان و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان درراستای بالا بردن سطع دانش وتوانایی فیلمنانمه نویسان ، فیلمسازان و داستان نویسان فعال لاهیجانی در بخش اقتباس، اقدام به برگزاری سلسه جلسات تخصصی با حضور مهرداد پورعلم کرده است.

اولین جلسه این برنامه تخصصی که دوبار در ماه برگزار خواهد شد، عصر روز سه شنبه 29 بهمن ماه 1398 با حضور اعضای فعال خانه داستان بیژن نجدی لاهیجان و انجمن سینمای جوان لاهیجان برگزار گردید و مباحث مقدماتی و آغازین آن  درباره اقتباس سینمایی مطرح بود  وحاضرین در جلسه در خصوص مباحث مطرح شده در این جلسه به بحث و تبادل نظر پرداختند. در پایان انیمیشن کوتاه  14 دقیقه‌ای ( داش آکل ) ساخته هاجر مهرانی(برنده جایزهٔ بهترین فیلم در سی و پنجمین جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم کوتاه تهران برای بخش جنبی کتاب و سینما - در بخش ملی- آبان 98 ) به نمایش در آمد و مورد نقد و بررسی و تحلیل قرار گرفت.

قابل ذکر است که مباحث تخصصی هم‌چون: درآمدی بر اقتباس و مفاهیم آن ،تاتریخ اقتباس های سینمایی ، مطالعات اقتباس ، نمایش و بررسی آثار سینمایی اقتباسی و رابطه سینما و ادبیات در این جلسات مطرح و بررسی  خواهند شد.

 

مهرداد پورعلم در مدرک  دکتری پژوهش هنر، با گرایش فلسفه‌ و فیلم پژوهشگر حوزه‌ فیلم و هنراست. از جمله فعالیت‌های ایشان می‌توان به:

مدیر آکادمیک و عضو مؤسس جشنواره‌ سینمای پنهان نیویورک، FCI Festival Cinema Invisible . 1393 تا کنون.

عضو  هیئت انتخاب و داوری بخش ( کتاب و سینما ) در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران ( آبان 97 )

مدیر داخلی و برنامه‌ریز گالری هنری دید. 1394-1395.

مشاور هنری خانه‌ هنرمندان ایران. 1395.

 نگارش مقاله‌ «از تصویر تا ذهن: رویکرد شناختی به فیلم»، فصلنامه‌ی نقد کتاب هنر، سال اول، ش1و2. 1393.

نگارش مقاله‌ علمی-پژوهشی «ساختار روایی و دراماتیک در رساله‌‌های افلاتون»، نشریه‌ی متافیزیک، دوره جدید سال چهارم پاییز و زمستان،شماره 14. 1391.

 نگارش مقاله‌ « میزانسن، دیسپوزیتیف و سبک سینما»، فصلنامه‌ی نقد کتاب هنر، سال دوم ش7.  1394.

 نگارش مقاله‌ «حسن مه‌رویان و خوبی اخلاق: بررسی دیگاه نئل کرل در هنر و اخلاق»، فصلنامه‌ نقد کتاب هنر، سال اول ش3و4.  1394.

 نگارش مقاله‌ علمی-پژوهشی « واقع‌گرایی در فیلم: نگاهی انتقادی به نگره‌ی همانندی گریگوری کوری»، نشریه‌ی هنرهای زیبا، هنرهای نمایشی و موسیقی، دوره 18، شماره 2، پاییز و زمستان. 1392.

 نگارش مقاله علمی-تخصصی «دلوز در آستانه معماری: فضای شدن»، نشریه‌ی علمی تخصصی اطلاعات حکمت و معرفت، ویژه‌‌نامه‌ی معماری، ش 132 فروردین 1396.

نویسنده، پژوهشگر  و طراح برنامه‌ی «نقد سینمای ایران» شبکه‌ چهار سیما. 1396 و ....

 

اخبار مرتبط
نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان