مراسم تقدیر و تودیع حجت‌الله ایوبی در موزه سینما برگزار شد

مراسم تقدیر و تودیع حجت‌الله ایوبی در موزه سینما برگزار شد

مراسم تودیع حجت‌الله ایوبی، رئیس سابق سازمان سینمایی، عصر دیروز دوشنبه ۲۳ اسفندماه در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، به نقل از خبرگزاری مهر، این مراسم با حضور محمدمهدی حیدریان رئیس جدید سازمان سینمایی آغاز شد.

علیرضا رضاداد، مصطفی ابطحی، رمضانعلی حیدری خلیلی، سیدصادق موسوی، علی‌رضا تابش، سیدمحمد طباطبایی نژاد، حبیب ایل بیگی، منوچهر شاهسواری، محمد حیدری، امیرحسین علم الهدی، حسین مسافرآستانه، مجید مسچی، جعفر صانعی مقدم، حسین پارسایی، کامران‌ملکی، …از جمله مدیران حاضر در مراسم بودند و محمدعلی موحد عرفان‌پژوه مهمان ویژه ایوبی در این مراسم بود.

منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما در ابتدای این مراسم گفت: فکر می کردیم قبل از پایان سال باید از ایوبی قدردانی کنیم. هر زمان ما در شرایطی قرار داشتیم که اهل سینما و مدیرانش رابطه خوبی داشتند یادگارهای خوبی برای سینما به یادگار گذاشته است. باید باور کنیم در این ۳ سال قدم‌های بزرگی برای سینما برداشته شده است و حجت الله ایوبی در این زمینه بسیار مؤثر بود و می‌دانیم ایوبی هیچگاه از سینما نمی‌رود. همانطور که حیدریان هیچگاه از سینما نرفت. در واقع حیدریان رفیق شفیق سینمای ایران است و من امروز از سوی رضا میرکریمی که در سفر است و از سوی دیگر هنرمندان از ایوبی تشکر می‌کنم و به حیدریان خوش آمد می‌گویم. ما همیشه به سینمای خود عشق می‌ورزیم و در برابر فشارها طاقت می‌آوریم. ایوبی به ظرایف زبان پارسی آشنا بود و با همان زبان با سینما صحبت می‌کرد.

فاطمه معتمدآریا، رئیس هیأت مدیره خانه سینما گفت: سال‌هاست که در سینما آهسته قدم برمی‌دارم فقط زمانی که لازم باشد محکم قدم بر می‌دارم. من چیزهای زیادی از ایوبی در فرانسه یاد گرفتم. خوب بودن و بد بودن به دست ما است. خوشحالم به دورانی باز می‌گردم که عشق، شعور و دوستی وجود دارد.

مهدی کرم‌پور، نویسنده و کارگردان سینما نیز بیان کرد: من اولین چیزی که از ایوبی به خاطر دارم لبخند، ادب و احترام بود و من همیشه لبخند سیف‌الله داد را به خاطر می‌آوردم. همه ما شما را دوست داریم. حتی کسانی که امروز در این مراسم حضور پیدا نکرده‌اند.

رسول صدرعاملی نیز در ادامه مراسم گفت: ایوبی روزهایی به سینما آمد که سینما نیازمند یک آغوش گرم بود. ایوبی به افزایش مخاطب در سینمای ایران کمک کرد. بحث «هنر و تجربه» نیز یکی از مهم‌ترین اتفاقات سینمای ایران بود. به آقای حیدریان نیز خوش‌آمد می‌گویم.

ابطحی، مدیرعامل مؤسسه رسانه‌های تصویری هم در سخنانی گفت: ایوبی مردی است که عرصه‌های مختلف فرهنگی را درنوردیده است. وی با ادب و تواضع خود همواره سرزمین خشک مخاطبان خود را سیراب می‌کرد. این مدیر سینمایی کارهای بزرگی کرده است. به خصوص در مؤسسه رسانه‌های تصویری ایجاد vod از جمله فعالیت‌های او است. ایجاد سینمای سیار از دیگر فعالیت‌های این مدیر بود که شرایط دیدن فیلم برای مناطق مختلف را فراهم کرده است.

محمد مهدی حیدریان، رییس جدید سازمان سینمایی گفت: همه ما واقف هستیم که من از سال ۶۰ در کنار شما بودم و سختی‌های سینما را می‌دانیم. من امروز آمدم تا از همسر آقای ایوبی تشکر کنم چرا که او نیز سختی‌های بسیاری کشیده است و شرایطی فراهم کرد تا حجت‌الله ایوبی بتواند مسؤولیت خود را به خوبی انجام دهد. بی‌شک آقای ایوبی در سینما خواهد ماند چرا که هرکس وارد سینما شد از آن خارج نمی‌شود.

ایوبی نیز در مراسم تودیع خود گفت: روزهای اول حضورم در سینما مصادف شد با چاپ کتابم که این مسأله کاملا تصادفی بود. در مراسمی خانم بنی اعتماد از من صحبت کرد و من دلم لرزید و دعا کردم که آبروی آن‌ها را در این سمت جدید حفظ کنم. هفته گذشته مجمع عمومی خانه سینما برگزار شد و ما با دوستان دیگر در همان خانه سینما جلسه‌ای دیگر داشتیم. همه می‌دانند که خانه سینما ضروری است و چقدر همه به آن احتیاج دارند. امروز فقط یک صندلی جابه‌جا می‌شود و هیج فرقی میان من و حیدریان وجود ندارد.

وی بیان کرد: در برخی از دوران مدیریت و به خصوص ۶ ماه اول مدیریتم، من و خانواده ام تهدید شدیم و تلفن‌های تهدیدآمیز داشتیم.

ایوبی در بخش دیگری از صحبت‌های خود توضیح داد: ما باید سینما را از بن بست دولتی خارجی کرده و آن را مردمی کنیم. خوشبختانه امروز سینمای ایران در زیر ساخت‌ها کاملا توسط بخش خصوصی اداره می‌شود. هدف ما آشتی مردم با سینما بود که ما به اهداف خود در این مسیر رسیدیم البته مردمی کردن سینما خطراتی دارد و آن این است که سینمای هنری از بین نرود و سینمای هنر و تجربه با این هدف شکل گرفته است.

وی در بخش دیگری توضیح داد: به شما قول می‌دهیم که جشنواره جهانی فجر بهتر از دوره‌های قبل برگزار می‌شود.

این مدیر سابق سینمایی بیان کرد: من طی این سال‌ها تمام قد از شما حمایت کردم و نگذاشتم کسی به شما چیزی بگوید. من برای خانه سینما از هیچ کوششی فروگذار نبودم و به همراه مدیران خود برای این سینما تلاش کردیم و حرمت خانه سینما را حفظ کردیم. البته خیلی جاها نیز نتوانستم برخی از مشکلات را حل کنم به خصوص در حوزه اکران برخی از فیلم ها نتوانستم کاری انجام دهم. می‌خواهم از اهالی رسانه که افراد بسیار نجیب و فهیمی هستند تشکر کنم.

در ادامه این مراسم برای تقدیر از حجت‌الله ایوبی، منوچهر شاهسواری، محمد حیدری، علیرضا تابش، مصطفی ابطحی، شعرباف از دانشگاه مطالعات جهان و حسینی از مدرسه ملی سینما روی صحنه آمدند و با اهدای هدایایی از وی تقدیر کردند. عضویت افتخاری ایوبی در خانه سینما یکی از هدایای مراسم شب گذشته بود.

در پایان این مراسم منوچهر شاهسواری درگذشت زنده یاد علی معلم را تسلیت گفت و توضیح داد در میانه مراسم خبر درگذشت علی معلم را به ما دادند و به مسؤولیت من این خبر در آخر مراسم اعلام شد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *